БЛОГ

Що не так з тестами ЗНО

Довкола ЗНО точиться багато колотнеч і дискусій: хтось вважає його чистим злом, хтось толерує, а хтось "молиться" на нього. 

Ми в НЕОНі віримо, що ЗНО не є показником освіченості, але є крутим і поки єдиним найкращим способом некорумпованого вступу до універів. Хоча самі тести далекі від ідеалу.

Командою викладачів НЕОНу намагалися розібратися, що ж не так з цьогорічними тестами.ЗНО МАТЕМАТИКИ ОБОВ'ЯЗКОВЕ ЧИ НІ? ДЛЯ ЧОГО СТОМАТОЛОГУ 150?

Ліза, викладачка математики в НЕОНіСитуація виглядає так: ЗНО не є обов‘язковим, а ось ДПА - навпаки. Але завжди є “АЛЕ”: ДПА проводиться у форматі ЗНО, тобто фактично кожному доведеться писати цей тест 🤡

Якщо коротко, то базовий рівень (отримаєте оцінку тільки за шкалою 1-12) пишуть тільки ті, хто в школі вивчав математику на базовому рівні і кому вона не потрібна для вступу. Усі інші пишуть профіль.
Чи потрібно воно середньостатистичній людині - питання відкрите. Моя думка така: математика потрібна кожному, у першу чергу, через те, що розвиває логічне та послідовне мислення, у звичайному житті ми також стикаємося з деякими математичними задачами (обчислити відсотки, порахувати, відміпяти тощо). І ось такі речі, що, насправді, є базовими і знадобляться кожному - повинні перевірятися після закінчення школи. Скоріш це 50-60% базового рівня, а от щодо медиків питання складніше...Точніше тупікове, бо щось не сходиться в цьому підході.З такою логікою 150 балів з математики мали б отримувати й інші спеціальності.  ЧИ СПРАВДІ ГЕОГРАФІЮ МОЖНА СКЛАСТИ БЕЗ ПІДГОТОВКИ?


Коля, викладач географії в НЕОНі

Серед 11-класників поширена думка, що ЗНО з географії найпростіше, тому багато хто й обирає його. 

І справді, його можна скласти на притомний бал без підготовки, але для цього треба знати базові поняття про світ, природу, економіку, тощо. Я б сказав - життєвий досвід, що насправді круто. У багатьох випускників це є, і нерідко вони складають ЗНО з географії на 160-170+ без підготовки. Проте, це радше винятки, ніж закономірність.

Для того аби скласти ЗНО з географії на 180-190+ варто звернутися до викладача, це значно збільшить шанси на успіх, бо складніші питання потребують ґрунтовних знань. Хоча справа навіть не так в знаннях, а у вмінні їх застосовувати та аналізувати, а тут дуже важливо не вивчити, а зрозуміти матеріал.  

Загалом, якщо ти цікавишся, як влаштований світ, дивишся Діскавері або Нешнл Джеоґрафік і десь шось трошки чув у школі на географії, то без підготовки цілком можна написати на середній бал, але якщо хочеш більше - варто попрацювати. 

Та і ЗНО на 200 скласти не так просто. У 2021 році жодна людина не набрала всі можливі 90 балів, тому максимальний бал дали тим, хто набрав 89.


АНГЛІЙСЬКА НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ РОКАМИ, ХІБА ТІЛЬКИ АУДІЮВАННЯ...

Лєра, викладачка інглішу в НЕОНі 

 
Англійська не змінюється роками, хіба тільки аудіювання. Здавалося б, хороша ідея! Тест стає "глибшим", адже щоб оцінити повноцінно знання будь-якої мови, варто розвивати і письмо, і читання, і слухання, і говоріння (останнє, звісно, важко уявити в якості завдання на ЗНО, але це далеко не ключова прогалина тесту).
Слухання додали, а далі що? Його додали в шкільні програми? У всіх школах є техніка, для того щоб проводити завдання з аудіозаписами на уроках? Враховуючи, що слухання часто вважається складним, студенти буквально "не чують нічого", бо "незнайомі слова", "дивна вимова/акцент" чи "надто швидко".
Окремо хочеться сказати про письмо. Це з року в рік лист другу. Завдання дійсно не складне, якщо студент вміє складати речення англійською. Також можна вивчити шаблон, і знаючи як лист оцінюють, набрати 14/14, не маючи фундаментальних знань. Ніби все ок, але...
 
По-перше, чому дітям, які листуються в 2021 здебільшого в соцмережах, треба писати якийсь "лист другу по листуванні"? По-друге, чому 13/14 набирають не лише студенти, які знають англійську, а ще й ті, хто просто, користуючись лайфхаками, навчився писати шаблонку? 
 
Доводиться шукати репетиторів або курси з англійської мови, якщо хочеш мати "пристойний" бал на ЗНО. Тобто або в батьків є гроші забезпечити дітям хорошу підготовку, або давай якось самотужки. Звісно, є хороші школи, де є небайдужі вчителі, та чи кожна школа така?
 
Так і виходить дві крайності: 
  • або 175+, це студенти, які вчать англійську більше 1 року, скоріш мають вчителів поза школою, або ходять до школи з поглибленим вивченням іноземної (хоча статус школи не завжди свідчить про якість знань студентів), 
  • або 110+, це студенти, які в останній момент згадали, що їм треба ЗНО з англійської, і цей бал дійсно можна набрати, користуючись логікою та удачею (якщо відверто, завжди можна вгадати)
 
І що тоді показує цей тест? На кого він розрахований? Чому студенти, які знають англійську достатньо добре, маючи різноманітні міжнародні сертифікати (на кшталт IELTS), часто не складають ЗНО на 190+? І чому, щоб скласти ЗНО з англійської мови, мені потрібно вчити не англійську, а саме ЯК СКЛАСТИ ЗНО з англійської мови? БІОЛОГІЯ ПОТРІБНА ТІЛЬКИ МЕДИКАМ? А МОЖЛИВО, ЧАСТИНА БАЗОВОЇ БІОЛОГІЇ ЗНАДОБИТЬСЯ УСІМ, А НА БІОЛОГІЧНІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ СКЛАДАЛИ Б ПОГЛИБЛЕНИЙ РІВЕНЬ?

Галинка, викладачка біології в НЕОНі 

Біологія потрібна не тільки медикам, а ще багато кому, навіть, якщо не враховувати ветеринарів, фармацевтів, біологів, біотехнологів... Є великий список професій. Наприклад, психологам, логопедам, усійм педогогічним спеціальностям... Людям, що будуть працювати в харчовій та косметичній промисловостях, хімікам, екологічним експертам, фітнестренерам, людям, що пов'язані зі спортом, аграріям, судмедекспертам ... Чому? Ветеринари це теж лікарі, тільки для тварин, тут очевидно, як з біологами, біотехнологами і фармацевтами. Навіщо психологам і вчителям? Бо наша психологія будується на нашій фізіології!) Вчителі, особливо ті, що працюють з маленькими дітьми мають обов'язково шарити їх психологію і фізіологію. Елементарно, щоб розуміти психічні процеси в мозку, треба розуміти, як той мозок хоч працює. Наприклад, тип поведінки людина залежить від її чутливості до дофаміну. А що таке дофамін?) Без цих знань буде важко в цій професії.

Косметичні, харчові галузі... Звісно, що люди, які будуть працювати з речовинами, що попадають до організму людини, мають знати будову клітин, анатомію, фізіологію, метаболічні шляхи і т.д як "Отче наш". 

Далі, екологи. Чи можно знати екологію, не знаючи біології? - Ні. 

Навряд чи б ви пішли до фітнестренера, який не знає, скільки м'язів у людському тілі, що динамічне навантаження дається легше, ніж статичні вправи і тд.

Аграріям ХОЧА Б на елементарно у рівні потрібно знати про рослини, бактерії.

Чи варто робити біологію обов’язковою для всіх? Можливо, але тоді слід переглянути системний підхід до її вивчення у школі й зрозуміти, яка ця база для кожної людини

ЛІТЕРАТУРА ТЕПЕР НЕ ОБОВ'ЯЗКОВА, АЛЕ НАВІТЬ ТЕ, ЩО ОБОВ'ЯЗКОВЕ НЕ ПЕРЕВІРЯЄ, ЧИ ТИ "ОК" ГУМАНІТАРІЙ 


Саша, засновниця НЕОНУ, викладачка укр мови та літри


Українська література тепер не обов’язкова для всіх спеціальностей,вона залишилася тільки для більш-менш гуманітарних професій, але самі питання тесту не перевіряють, чи “ок” ти гуманітарій, адже тест часто-густо крутиться довкола запам’ятовування жанрів, родів, напрямів, імен героїв та місць подій - що саме по собі є банальним зубрінням
Ну а мова залишилася обов’язковою, хоча досі невідомо, для чого знати типи односкладних речень не те, що айтішніку, а й власне філософу, культурологу та політологу. 
Тішить, що додалися відкриті запитання, спочатку в багатьох учнів був страх, але насправді ці три завдання перевіряють, чи ти хоч вмієш читати й розуміти тексти, а це куди важливіше, ніж знання правил написання апострофа. 


З вірою в майбутнє надсилаємо свої неонівські промені до всіх поважних членів та членькинь, котрі складають тести ЗНО

Made on
Tilda